O zouku

Co je zouk?           

            Zouk je jedním z nejsmyslnějších latinsko-amerických tanců. Původně zouk vznikl jako hudební styl na ostrovech Martinique a Guadeloupe, později se z něj vyvinul i tanec, který je však velmi odlišný od brazilského zouku vzniklého z lambady, který se dnes tančí po celém světě a zasáhl asi před pěti lety i Českou republiku.
             Pokud chcete začít zouk tančit je důležité úplné uvolnění, protože vedení narozdíl od salsy není prováděno pouze rukama, ale převážně boky, rameny a celým tělem. Partneři jsou tak během tance v těsném spojení všemi částmi těla i očním kontaktem. Mnoho lektorů tvrdí, že zouk je velice těžký, ale není to tak. Při správném vedení a technice si zouk zamilujete, protože pocity, které se při něm prožívají, jsou nádherné a neopakovatelné v žádném jiném tanci.
     

 Styly zouku
Stejně jako ostatní tance, ani zouk se nepřestal vyvíjet a tak najdeme dnes po celém světě mnoho stylů. Původně zouk vznikl jako druh hudby na ostrovech Martinique a Guadeloupe. Zde se také postupně vyvinul zouk i jako tanec, jedná se však o velice jednoduchou verzi bez propracovanějších variací.

Lambazouk
Rovněž jako brazilský zouk nebo zouk- lambada je skupina tanců pocházejících z lambady, je důležité si ho neplést z původním karibským tancem, který se například liší i v rytmizaci.
A aby to nebylo příliš jednoduché ani u lambazouku nejde o jeden styl, postupně vznikly dva styly, jeden v rámci Ria a jeden v rámci Porta Seguera, tj. hlavně severovýchodní Brazílii. Rio (brazilský) zouk je upravenou, pomalejší a jemnější verzí lambady, která je tím pádem i smyslnější. Brazilský zouk vznikl patrně v Ilha Dos Pescadores v Rio de Janeiru kolem roku 1989. Například do Nizozemí se zouk dostal až kolem roku 2000 díky Cladio Gomesovi. Zouk se převážně vede díky těsnému kontaktu přes boky, které se pohybují první a až za nimi následuje celý pohyb těla. Na rozdíl od salsy nejde jen o spojení rukou, ale i ramen, nohou a očí. Celé tělo je tak propojeno s tělem partnera a zouk se tak stal jedním z nejerotičtějších tanců.
Rio (brazilský) zouk se stal populárnějším, zejména v Evropě, než druhý styl z Porta Seguera, který je dynamičtější a podobnější původní lambadě. Od lambady se liší zejména tím, že zmizel velký pohyb ramen, zatímco pohyb boků se zvětšil. Velký rozdíl můžeme vidět i v hudbě, na kterou se oba styly tančí, Rio styl se tančí spíše na pomalejší a jemnější hudbu, styl z Porta Seguera je vhodnější tančit na rychlou a dynamičtější hudbu. V praxi je tak běžné mezi styly přirozeně přepínat a využívat kouzla obou tanců.




MZouk
MZouk, tzv. lambzouk je další druhem, který vznikl z lambazouku. Byl vytvořen ve Španělsku Jeffersonem Costa Olivieirou, v Riu zvaný GEGE, který od roku 1991 žije na Mallorce. Lambzouk vznikl v podstatě jako experiment, obsahující i prvky španělské rumby, který GEGE vyzkoušel na svých 6 tanečnících, kdy se pomocí určitého postavení těla snažil se zouku vytvořit naprosto bezpečný tanec. Jeho žáci dnes již učí, nejznámější z nich jsou Daniel a Leticie Estévez López, kteří od roku 1998 šíří tento styl pomocí seminářů a kongresů po celém světě.



NeoZouk
Je spojen se jménem Mafie Zouker, který je nejen výborným tanečníkem ale rovněž Dj, mnoho remixů, které dnes uslyšíte na zoukotékách je právě jeho. Tento styl využívá modernějších stylů hudby jako je trance a jiné se základními beaty zouku. Neozouk už nedrží všechny doby jako například lambazouk, ale snaží se o přesné propojení s partnerkou a zároveň i hudbou, které určité vynechání kroků umožňuje. Krokové variace se zde na rozdíl od jiných stylů tvoří po kruhu, neozouk si tak udržuje svůj půvab, odlišnost a určitou modernitu.



Zouk-love
Dalším druhem zouku je zouk love, který se tančí na pomalejší a smyslnější hudbu. Typické pro tento styl nejsou žádné variace ale spíše mazlivé kroky, mezi oběma partnery díky tomu vzniká neopakovatelné kouzlo.

Nedá se však říci, že další styly neexistují, ba naopak stylů zouku je velmi mnoho, můžeme vzpomenout ještě Soulzouk, zouk s prvky R&B, AfroZouk Ragga-zouk. Dnešní trend ale vyzdvihuje individualitu, každý pár tak v podstatě vytváří vlastní styl, který je neopakovatelný. Lektoři využívají mnoho prvků napříč zoukem, různě je kombinují a snaží se tanec spojit s hudbou, takže už jen stěží můžeme zaškatulkovat Lea s Layssou, Pastyho s Jostou, Kadua a Larissu a jiné. Důležité je vybrat si ze zouku, to co Vás baví, co se Vám dobře tančí a vychutnat si tak celou jeho krásu.
 


Zdrojem tohoto článku byla převážně britská wikipedie a brazilské stránky věnované zouku.